Důležité turistické informace
Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al-Khajmah, Umm Al-Quwain, Sharjah) na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pákistánem.
Počasí
Spojené arabské emiráty leží v suchém tropickém pásmu, které se rozšiřuje dále v Asii a v Severní Africe. Místní klimatické podmínky jsou silně ovlivňovány Indickým oceánem. Zemi ohraničují jak Arabský tak i Ománský záliv, a proto jsou vždy vysoké letní teploty na pobřeží doprovázeny vysokou vlhkostí. Klima se velmi liší v různých částech země – v pobřežních oblastech, vnitrozemských pouštích a v horách. Od listopadu do března se denní teploty pohybují kolem příjemných 24°C. Noční teploty klesají v průměru na 13°C, vysoko v horách a na pouštích však klesnou i pod 5 stupňů. Letní teploty jsou vysoké, ve vnitrozemí mohou dosahovat až 50°C, ale na pobřeží jsou vždy o pár stupňů nižší. V létě a na podzim pak na pobřeží čekejte i vysokou vlhkost. V zimě tu často fouká severozápadní vítr (shamal), který přináší ochlazení. V Emirátech prší velmi málo, a pokud prší, tak většinou v prosinci a lednu. Teploty moře jsou nejvyšší v letních měsících. V zálivu přesahují i 33°C, v zimě však klesnou na 20 - 23°C.
Fauna a flóra
Čisté mořské vody omývající břehy SAE skrývají velice pestrý a barevný podmořský svět. Mnoho turistů tak využívá možnosti potápění nebo se účastní výprav za pozorováním delfínů a velryb. Co se týká suchozemských živočichů, symbolem arabského světa je jistě velbloud, který má pevné místo v běžném životě Arabů. V SAE se konají tradiční velbloudí dostihy a dokonce velbloudí soutěže krásy. Kromě velbloudů a běžných domácích zvířat se v SAE vyskytují zajímavé druhy chráněných živočichů, kteří dokážou přežít v poušti a které za bílého dne jen těžko uvidíte. V poušti žije např. zvláštní druh pouštního ptáka připomínající slepici, vzácný druh rysa stepního karakal, nebo Gordonova divoká pouštní kočka. Z kočkovitých šelem se v SAE vyskytuje také arabský leopard. Emiráty jsou dále domovem vlka arabského, hyeny pruhované, či divoké kozy, které se říká tahr arabský.
Přestože je velká část SAE pokryta písečnou pouští, i zde se nacházejí zajímavé druhy rostlin a živočichů, z nichž některé žijí přímo v poušti. Zeleň je typická pro oázy a za oblast s největším porostem je považován úrodný Emirát Ras Al-Khaimah. Typickými rostlinami jsou v SAE datlové, banánové nebo kokosové palmy, také papaya a citrusovníky. Nejdůležitější rostlinou je pro místní obyvatele z hlediska obživy bezesporu datlovník, jehož pěstování má v SAE dlouhověkou tradici. Kromě chutných plodů se využívají také jejich listy na výrobu různých předmětů pro domácí využití a jako krmivo pro domácí zvířata. Ze semen se lisuje palmový olej a kmeny se využívají při stavbě domů. Archaické vzezření má strom zvaný Ghaf jehož kořeny hledají vodu až 80 metrů hluboko pod zemí. Narazit můžete také na keře Gafas, které jsou v jarním období ozdobeny žlutými květy, nebo na pouštní hyacinty či akáciové porosty.
Jazyk
Úředním jazykem v SAE je arabština. Hojně se při obchodních stycích a při komunikaci mezi různými etnickými komunitami používá angličtina. Dále se zde hovoří jazykem Hindu, Malayam, Farsi a Urdu vzhledem k velkému množství přistěhovalců z Indie, Íránu a Pakistánu a dalších zemí.
Obyvatelstvo
V Emirátech dnes žijí tři oddělené skupiny lidí. Původní obyvatelé SAE tvoří jen asi 20% obyvatelstva a cca 70% z nich jsou arabové. 96% z nich vyznává náboženství Islám, z čehož 82% jsou sunnité a 18% šíité. Tato část obyvatelstva má zdarma školství a nemusí platit daně. Pracují většinou ve státních institucích a po svatbě dostávají od státu zdarma bydlení. Druhá skupina jsou Evropané a Američané, kteří sem přijeli vydělat peníze na manažerských postech. Největší část obyvatelstva (cca 75%) tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu, kteří tvoří nejchudší vrstvu obyvatelstva a pracují jako námezdní dělníci. Vyznávají náboženství svých mateřských zemí – především Islám a Hinduismus. Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží. Jen ve městech Abú Dhabí a Dubaji žije cca 60%. Více než 90% území SAE je v podstatě liduprázdné.
Kultura a Sport
Pro sportovní vyžití jsou Spojené arabské emiráty skutečným rájem. V SAE je na výběr z mnoha tradičních i netradičních sportů. Hotely stojící u moře poskytují skvělé vybavení pro rozmanité vodní sporty jako surfování, vodní lyžování, plavba na plachetnici a motorovém člunu. Velice oblíbené je potápění, protože podmořský svět zde ukrývá opravdové bohatství. Tradičními sporty a aktivitami jsou v SAE velbloudí dostihy nebo sokolnictví. Jízdu na velbloudovi si můžete i sami vyzkoušet. Tato aktivita je pro turisty běžně dostupná. Mezi cizinci je oblíbený také golf, který zde má výborné podmínky a např. v Dubaji se pořádá prestižní turnaj Desert Classing PGA elity golfových hráčů. Špičkové golfové hřiště je k vidění právě v Dubaji a navrhl ho americký architekt Karl Litten. Také přilehlá budova, ve které sídlí golfový a jachtový klub, je velice pozoruhodná, a jejím významným znakem jsou tři obří k nebi se vzdouvající betonové plachetnice. Jachting je dalším velice oblíbeným sportem v SAE. Mezi skutečně exotické sporty pro cizince nepochybně patří lyžování na písku. Na jedné lyži sjíždějí nadšenci duny vysoké i 50 metrů, což někdy může být značně nebezpečné, ostatně jako lyžování na sněhu. A protože je v emirátech možné téměř vše, i zde si můžete užít sněhu a zimních radovánek v zastřešeném zimním středisku v Dubaji v Mall of Emirates. V hotelích SAE a zábavních parcích naleznete i dráhy na lední bruslení, "Ice Rinks".
Kulturní arabské tradice poznáte na výletech mimo velká města SAE do menších vesniček, ve kterých lépe poznáte tradiční způsob života, různá řemesla a také přírodní zajímavosti. Z Dubaje se často vyráží do městečka Hatta - hraničního města s Ománem, které leží na úpatí pohoří Hadžar, a jehož okolí je tvořeno překrásnou přírodou. Původní podoba Hatta byla pečlivě zrekonstruována a vyhlášena národní památkou.
Ekonomika
Do poloviny 19. století zde bylo hlavním zdrojem obživy pirátství, později lov perel, ryb a obchod s kořením. Spojené arabské emiráty se staly jedním z nejbohatších států světa poté, co se tu roku 1962 začala těžit ropa a zemní plyn. Průmysl je velice rozvinutý. Vyrábí se cement a hliník, dále se kromě ropy těží také mramor. Zemědělství je zanedbatelné, v Emirátech se obdělává jen asi 0,5% plochy. 80% potravin a spotřebního zboží se musí dovážet. Jsou zde kvalitní silnice, velké přístavy a čtyři mezinárodní letiště.
Měna
Měna SAE je emirátský dirham (AED). Jeden AED má 100 filů. Bankovky této měny jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince v hodnotě 1 dirham, nebo 50, 25, 10 a 5 filů. K rozměnění hotovosti lze v SAE využít bank, výhodnější je ale výměna ve směnárnách, kde neplatíte poplatky. Možnost výměny hotovosti nabízí také většina hotelů. Peníze můžete vybírat s malým poplatkem také z bankomatů. Výhodné je placení platebními kartami, běžně používané jsou MasterCard nebo Visa či AmericanExpress. Banky a jiné státní instituce mají v Emirátech otevřeno od neděle do čtvrtka a návštěvní hodiny pro veřejnost jsou od 9.00 zhruba do 13.00. Ve státních firmách, místní správě a školství jsou volnými dny pátek a sobota, pracovní týden tedy v SAE trvá od neděle do čtvrtka.
Doprava
Do SAE se běžně dostanete letecky. Z Prahy let běžně trvá asi 6 hodin. Letadla z ČR přistávají na letišti v Dubaji. Největší národní dopravní společnost je Emirates Airlines, jejíž sesterskou společností je i „nízkonákladová“ Fly Dubai.
Pro cestování po Emirátech lze zvolit z několika druhů dopravy. Nejvhodnější pro cestování na delší vzdálenosti je zapůjčení automobilu. Ve městech Abu Dhabi a Dubaji sídlí velké mezinárodní společnosti zprostředkovávající pronájem aut. Půjčovny aut naleznete také na letištích, nebo při hotelových komplexech, zavítat můžete také do menších autopůjčoven s nižšími cenami, ale také menším komfortem. Ceny za půjčení automobilu se pohybují okolo 100 – 120 AED za den, plus pojištění okolo 20 AED. Připravte se také na to, že většina agentur vyžaduje platbu kreditní kartou. České ani mezinárodní řidičské průkazy většinou nejsou zdejší policií akceptovány. Výjimkou jsou pouze krátkodobé turistické cesty, během nichž je možno zapůjčit si automobil po předložení platného českého a mezinárodního řidičského průkazu a kreditní bankovní karty. V případě dlouhodobého pobytu je nutno požádat na dopravní policii o vystavení místního řidičského průkazu, uhradit poplatek ve výši cca 4.000 AED a absolvovat přezkoušení v autoškole.
Pokud si nechcete pronajmout auto, doporučujeme využít taxi. Taxi je v SAE spousta a jsou celkem levná. Navíc je to nejzaručenější způsob, jak se dostat tam, kam chcete a nezabloudit. Některé taxíky nemají taxametry. Jezděte raději těmi s béžovou barvou, ty jsou městské a taxametry naopak mají. Ať tak, či tak domluvte si cenu s taxikářem ještě předem. Je to jistější a vy alespoň budete vědět, na čem jste. Cestování autobusem po SAE není zcela snadné. Pravidelná autobusová doprava mezi jednotlivými emiráty neexistuje, kromě Emirátů Dubaj a Abu Dhabi. Mezi dalšími oblastmi Emirátů je doprava zajišťována minibusy zhruba pro 14 osob. V Dubaji funguje bezobslužná, plně automatizovaná síť metra. Celkově je naplánováno 5 linek napříč městem. V tuto chvíli jsou v provozu dvě linky a tři další jsou ve výstavbě. Po svém dokončení bude dubajské metro největší automatizovaný systém svého druhu na světě. Zajímavou možností dopravy jsou loďky a trajekty. Např. v Dubaji pro běžnou přepravu fungují tzv. abras, menší motorové čluny. Plavba trajektem nebo na výletní lodi je nezapomenutelným zážitkem. Větší výletní lodi zajišťují veškerý komfort cestování se stravou a ubytováním přímo na lodi.
Co je třeba ke vstupu do země
Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7.5.2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu.
UPOZORNĚNÍ: Ověřte si, zda nemáte ve svém pase razítko státu Izrael. Pokud ano, raději si vyřiďte nový druhý pas a ten využijte pro cestu do SAE. Izraelské razítko ve Vašem pasu může způsobit problémy při vstupu do Emirátů!!!
Dovoz a vývoz
Osobní věci podléhají na hranicích celní kontrole. Zakázán je dovoz výrobků z vepřového masa, pornografických či erotických materiálů (týká se videozáznamů, knih a časopisů) a materiálů, které by mohly být považovány za pomůcky pro šíření jiného než muslimského náboženství. Bezcelně je možno dovézt 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 litry alkoholu či 2x24 plechovek piva a dary v hodnotě do 3.000 AED. Dovoz alkoholu je zcela zakázán do emirátu Sharjah. Zakázán je dovoz či průjezd přes SAE (včetně tranzitu na letišti) se zbraní, střelivem, pomůckami pro tělesnou ochranu typu neprůstřelných vest a dalšími pomůckami jako čistící souprava ke zbrani, opasek s pouzdrem na zbraň, pouta a další vojenský či policejní materiál. Dovoz či tranzit zmíněných předmětů je povolen pouze na základě zvláštní licence Ministerstva vnitra SAE. Převážení např. prázdné nábojnice do vzduchovky může být potrestáno v lepším případě vysokou pokutou, v horším pak odnětím svobody o délce minimálně 6 měsíců nepodmíněně. Zvláštní licenci vyžaduje dovoz technického vybavení, jako jsou satelitní telefony, odposlouchávací a nahrávací zařízení, vysílačky apod.
Striktně je zakázán dovoz narkotik. Letiště jsou vybaveny citlivými přístroji na indikaci i minimálního množství drog. Při zjištění byť nepatrného množství drogy u cestujícího hrozí soud za držení omamných prostředků, přičemž minimální sazba za tento delikt je v SAE odnětí svobody na čtyři roky nepodmíněně. Přítomnost omamné látky v krvi je hodnocena jako její držení. Přísné tresty se týkají též držení marihuany či umělých směsí, např. Spice. Licenci vyžaduje dovoz pesticidů. Do SAE je zakázán dovoz některých léků, které jsou v ČR běžně dostupné. Doporučujeme proto před cestou nahlédnout do aktuálního seznamu zakázaných léků a opatřit si včas v ČR povolenou alternativu zakázaného léku či požadovanou lékařskou dokumentaci pro jeho dovoz (úředně ověřenou kopii předpisu, potvrzení Ministerstva zdravotnictví ČR, že uživatel léku jej má v držení legálně a pouze pro osobní potřebu V případě dovozu či vývozu finanční hotovosti přesahující hodnotu 10.000,- EUR je na hraničních přechodech SAE zákonná povinnost deklarovat tuto skutečnost při pasové, bezpečnostní a celní kontrole, a to písemnou formou i ústním oznámením předem a bez vyzvání. Nedodržením této povinnosti se cestující vystavuje riziku trestního stíhání a konfiskace příslušné finanční hotovosti. Povinná směna valut ani povinnost prokázat dostatek finančních prostředků pro pobyt v SAE nejsou zavedeny.
Elektřina
Elektrické napětí je 220 V / 50 Hz. Běžné jsou zde zásuvky britského typu se třemi hranatými kolíky. Adaptér je nutný. Bývá většinou k dispozici na recepci hotelu k zapůjčení za vratnou kauci, přesto doporučujeme přivézt si jej s sebou.
Všeobecné informace
Časový rozdíl: + 3 hodiny v době zimního času, + 2 hodiny v době letního času
Kontaktní český zastupitelský úřad:
Adresa: Velvyslanectví v SAE Abu Dhabi: Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, Abú Dhabí, P.O.Box 27009
tel.: +9712/6782800
nouzová linka (konzulární pohotovost): +971/50/6628920